Mi az a Tervezett Szenzomotoros Tréning? (TSMT)
Központunk széles skálájú terápiás lehetőségeket – logopédiai, pszichoterápiás, gyógypedagógiai, kognitív fejlesztést, mozgásfejlesztést- biztosít eltérő fejlődésű gyermekek számára. Azon gyermekek számára ajánlunk mozgásfejlesztést, akiknél a vizsgálat megkésettséget, vagy minőségében más, eltérő mozgásfejlődést mutat. A megfelelő mozgásterápia –TSMT, Kulcsár, Bilaterális integráció, Alapozó fejlesztés- kiválasztása egyénre szabott. Javaslatunknál figyelembe vesszük a gyermek életkorát, az elmaradás mértékét, a tünetek hátterében álló okot, a többi fejlődési területen látott szintet.
A Tervezett Szenzo-Motoros Tréninget, mint terápiás módszert, olyan gyermekek esetében alkalmazzuk, akiknél alapvetően organikus okok miatt eltérően fejlődik a szenzoros és/ vagy a motoros rendszer, zavart szenved a szenzomotoros integráció, és szenzomotoros teszttel organikus éretlenséget igazoltunk. A terápia hatékonyságában nagy szerepe van a terápiás protokoll betartásának.
Terápiás folyamat:
1. Egyéni Tervezett Szenzo-Motoros Tréning megkezdését minden esetben LongiKid szenzo-motoros szemléletű vizsgálat előzi meg, mely a gyermek egyéni részképességeit hangsúlyozza. Objektív minden részletre kiterjedt vizsgálat, 3 hónapos kortól 11 éves korig alkalmazható. A feladatok életkorhoz igazítva fokozatosan nehezednek. Amennyiben a gyermek fejlődésének megkésettsége 6 honapnál nagyobb, vagy stagnálása jelentős TSMT I terápia megkezdése javasolt.
2. A terapeuta meghatározza, szülőkkel ismerteti a fejlesztési célokat. Az egész terápia tervezett ingerbevitelnek minősíthető és minden esetben szakképzett terapeuta határozza meg miből, mennyit, milyen sorrendben kell elvégezni.
3. Betanítja a szülőknek, akik otthon végzik a gyakorlást, beszerezve az TSMT eszközeit: billenőlap, gördeszka, nagylabda. A terápia hatékonyságát befolyásolhatja egy fontos eszköz kihagyása.
4. Szülők saját igényük szerint jöhetnek kontrollra, tornáztatást kérhetnek tetszés szerint. Havonta 1x mindenképp szükséges a gyakorlatok bemutatása, gyakorlatok pontos kivitelezésének leellenőrzése, felmerülő problémák megbeszélése.
5. 4 hét után a terapeuta nehezíthet a feladatokon, változtathat a vesztibuláris ingerek mennyiségén.
6. 8 hetet követően sor kerülhet új célok kitűzésére, új gyakorlatok választására
7. A TSMT I terápia jellemzően legalább fél évig tart, ezután visszamérés következik.
Amennyiben a gyermek életkori elmaradása a kontrollvizsgálat után 3 hónapnál kevesebbet mutat, vagy tünetei csökkentek, vagy teljesen eltűntek, a terápia abbahagyható, vagy más fejlesztéssel kiváltható.