Čo je to pohybová terapia TSMT?
Naše centrum / Súkromné centrum špeciálno-pedagogického poradenstva a reedukácie -Meliorat.io / v Dunajskej Strede poskytuje široké spektrum terapeutických možností – logopédia, psychoterapia, špeciálna pedagogika, kognitívny rozvoj, pohybový rozvoj – pre deti s rôznym vývinom. Pohybový rozvoj odporúčame deťom, u ktorých vyšetrenie preukáže oneskorenie alebo inú odchýlku v kvalite pohybového vývinu. Výber vhodnej pohybovej terapie – TSMT, Kulcsárovej metóda, Bilaterálna integrácia, Foundational development – je šitý na mieru jednotlivca. Pri odporúčaniach berieme do úvahy vek dieťaťa, rozsah oneskorenia, príčinu symptómov a úroveň pozorovanú v iných oblastiach vývinu.
Plánovaný senzoricko-motorický tréning sa používa ako terapeutická metóda pre deti, ktorých zmyslový a/alebo motorický systém sa z organických príčin vyvíja inak, je narušená senzomotorická integrácia a organická nezrelosť bola potvrdená senzomotorickým vyšetrením. Dodržiavanie terapeutického protokolu hrá hlavnú úlohu v účinnosti terapie.
Terapeutický proces:
1. Začatiu Individuálne plánovaného senzoricko-motorického tréningu vždy predchádza senzomotorické vyšetrenie LongiKid, ktoré kladie dôraz na individuálne schopnosti dieťaťa. Objektívne vyšetrenie, ktoré pokryje každý detail, je možné využiť od 3 mesiacov do 11 rokov. Úlohy sa postupne stávajú ťažšími podľa veku. Ak je oneskorenie vývinu dieťaťa väčšie ako 6 mesiacov alebo stagnácia dieťaťa je výrazná, odporúča sa začať s terapiou TSMT I.
2. Terapeut definuje a vysvetľuje rozvojové ciele rodičom. Celú terapiu možno klasifikovať ako plánovaný príjem stimulov a v každom prípade kvalifikovaný terapeut určí, čo, koľko a v akom poradí sa má robiť.
3. Trénuje rodičov, ktorí cvičia doma, nákupom vybavenia TSMT: flipboard, skateboard, veľká lopta. Účinnosť terapie môže byť ovplyvnená vynechaním dôležitého nástroja.
4. Rodičia môžu prísť na prehliadku podľa vlastnej potreby a o cvičenie môžu požiadať podľa vlastného uváženia. Raz za mesiac je bezpodmienečne nutné prezentovať cviky, kontrolovať presné prevedenie cvikov a prediskutovať prípadné problémy.
5. Po 4 týždňoch môže terapeut sťažiť úlohy a zmeniť množstvo vestibulárnych podnetov.
6. Po 8 týždňoch si môžete stanoviť nové ciele a zvoliť si nové cvičenia.
7. Terapia TSMT I zvyčajne trvá minimálne pol roka, potom nasleduje kontrolné vyšetrenie. Ak je vekové oneskorenie dieťaťa po kontrolnom vyšetrení menej ako 3 mesiace, alebo ak sa príznaky zmiernili alebo úplne vymizli, je možné terapiu zastaviť alebo nahradiť iným rozvojom.